על פי החלטת הממשלה, בקרוב יקבל כל מי שיסכים לתרום איברים (תרומה מן החי) ביטוח בריאות חינם כהטבה, לצורך עידוד תרומת איברים והצלת חיים.
עידוד תרומות איברים – ביטוח בריאות חינם לתורמי איברים
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

ביטוח בריאות חינם למי שיתרום איברים

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15

השתלות איברים, חלקי איברים או רקמות מבוצעות כיום חדשות לבקרים. רבות מהן מופיעות כחלק מסל הבריאות הממשלתי וכאלה שאינן בדרך כלל יהיו מכוסות על ידי פוליסות ביטוח בריאות, פוליסות לביטוח בריאות משלים.

אמנם ההעדפה היא תמיד לרפא את גופו של החולה אך לעיתים לא ניתן להשיג שיפור במצב ללא השתלה. השתלות הן תוצר של מאמצים שנעשים לאורך קרוב למאה שנים לפיתוח הטכנולוגיה הרפואית שתאפשר אותן.

כיום נעשות השתלות של איברים מלאכותיים (כגון קוצב לב מפרקים תותבים, חלקי עצם ועוד), רקמות מן החולה עצמו (כגון עור), רקמות ממין אחר של בעל חיים (למשל נעשו ניסיונות להשתמש ברקמות שגודלו במיוחד בגופם של חזירים), וכמובן השתלות של איברים / חלקי איברים ורקמות מגופו של אדם אחר.

עבור שלושת סוגי ההשתלות הראשונים הנ"ל אין צורך בתורם, עבור הסוג הרביעי יש צורך בתרומה של איבר חי מאדם.

איבר חי הוא כזה שאספקת החמצן אליו לא הופסקה למשך זמן רב מדי, משך זמן זה משתנה בין סוגי הרקמות השונים.

לכן תרומות איברים להשתלה ניתן לקבל רק מאדם שמת מוות קליני (מוחו מת אך בגופו ניתן לשמר זרימת דם מחומצן בעזרת מכונות), או מאדם חי.

מחסור באנשים המסכימים לתרום איברים לצורכי השתלות

כפי שתואר לעיל קיים חלון הזדמנויות מצומצם לשימוש באיברי אדם המת מוות קליני כמו כן במקרים רבים של מוות קליני מדובר בגוף של אדם חולה שאיבריו לא מתאימים להשתלה.

מנגד נדרשת התאמה של סוג הדם, נוגדנים תגובתיים, גודל פיסי ועוד.

בארץ קיימת נכונות נמוכה יחסית לתרום איברים, כנראה בגלל עמדה לא ברורה של ההלכה היהודית בנושא. גם עבור אדם שחתם בחייו על כרטיס אדי, המורה שהוא מעוניין לתרום מאיבריו אם ימות מוות קליני, נדרשת הסכמת המשפחה.

כאשר מדובר באיברים שניתן לקחת מגופו של אדם חי ללא גרימת מותו, כגון כליה או ריאה, דרוש תורם המוכן לסכן כך את עצמו ולהזיק כך לגופו על מנת לסייע לאחר.

חולים רבים הזקוקים להשתלה נאלצים להמתין עד שימצא עבורם תורם מתאים בזמן שמצבם מתדרדר והולך.

רבים אף נפטרים לפני שנמצא עבורם איבר מתאים או שנמצא כאשר גופם כבר לא יכול היה לעמוד בניתוח מסובך כהשתלה.

מדינת ישראל מעודדת אותך - תרום איברים וקבל ביטוח בריאות חינם!

בשנת 2008 הועבר חוק "השתלת איברים" התשס"ח. חוק זה בא להסדיר גם את נושא תרומות האיברים מן המת ומן החי.

שאיפתם של יוזמי החוק הייתה בין היתר לקבוע הטבות למי שהחליט לתרום איבר בחייו. המחוקק נדרש למידה רבה מאד של זהירות בניסוח הסעיפים שנגעו להטבות כאלה על מנת שלא לעודד את התופעה הנוראית של סחר באיברים.

מנגד אדם שהחליט לתרום איבר כדי להציל את חייו של אחר (בדרך כלל מדובר בקרוב משפחה, אז גם קיימת התאמה מרבית הדרושה כפי שתואר לעיל) ודאי ראוי להערכה, הוקרה והכרה של המדינה.

לכן נקבע שתורם שכזה יזכה למעמד של חולה כרוני, על כל ההטבות שזוכה להן חולה כזה (מן הביטוח הלאומי, רשות המיסים, הקלות במיסי עירייה ועוד), תעודת הוקרה מן המדינה ועוד.

כוונתו המקורית של החוק הייתה גם להבטיח שהתורם איבר בחייו למי שהוא תושב הארץ יזכה לאחר מכן לכל סיוע רפואי שיזדקק לו. הדרך להשיג זאת היא באמצעות הקניית ביטוח רפואי ממלכתי חינם.

הסתייגויות של הרגע האחרון מצד משרד האוצר מנעו הכללתה של הטבה כזו בביטוח הרפואי.

כיום מונחת על שולחן הכנסת הצעת חוק שכבר עברה קריאה טרומית הבאה להסדיר את נושא הבטחת הכיסוי בביטוח הרפואי ממלכתי לתורם איבר בחייו.

לפי הצעה זו יזכה מי לתורם כזה לפטור מלא מתשלום המס המקנה ביטוח בריאות ממלכתי אך מאפשר למשרד הבריאות לקצוב את משך תקופת הפטור.

התקווה היא כי צעד נוסף זה יסייע למי שמעוניין להציל כך חייו של אחר לקבל את ההחלטה הקשה תוך שברור לו שמעשהו האמיץ זוכה להכרה מצד המדינה.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
תרומת מח עצם - גם את/ה יכול להציל חיים! - על ידי תרומת מח עצם למאגר הארצי, גם אני ואת יכולים להציל חיים בעתיד!
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור