אתר עמותות וארגוני סיוע - ארגון הג'וינט הוא אחד הגופים הוותיקים הפועלים למען יהודי העולם כבר משנת 1914. הארגון פועל במגוון אופנים על מנת לחזק קהילות יהודיות בארץ ובניכר. הכנסו וקראו על פועלו באתר.
סיוע ותמיכה לקהילות יהודיות בישראל ובעולם - ארגון ג'וינט
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

ארגון הג'וינט - מסייעים ליהודים מאז 1914

Hebrew
תאריך: 27/07/2010 16:02   

הג'וינט הוא אחד מני מספר ארגוני סיוע יהודיים, שמטרתו העיקרית היא לעזור ליהודים באשר הם. הארגון הוקם בשנת 1914 על ידי ועד סיוע שהוקם במיוחד על ידי יהודי ארצות הברית, במטרה לעזור ליהודי מזרח אירופה שנקלעו למצוקה בעקבות מלחמת העולם הראשונה.

מאז הצליח הארגון לעזור ואף להציל מספר עצום של יהודים, באמצעות טיפול במחנות העקורים שבהם חיו ניצולי השואה לאחר מלחמת העולם השנייה וכמו כן במחנות המעפילים אל ארץ ישראל.

הארגון עצמו הוא אינו ארגון פוליטי ומטרתו היא לעזור ליהודים באשר הם, הן מבחינת התמיכה הכלכלית והן מבחינת התמיכה הרוחנית וחיזוק קהילות יהודיות הזקוקות לכך.

כמו שהארגון שם לעצמו כמטרה לא להיות מקושר פוליטית, עקרון פעולה נוסף שלו הוא ליצור פרויקטיים מקומיים של העצמה, לבסס את התמיכה האדמיניסטרטיבית וסיפוק הצרכים הבסיסיים על מנת שניתן יהיה ליצור הנהגה מקומית, בחסות הארגון כמובן.

במשך כל שנות פעילותו, עושה הארגון מעל ומעבר על מנת שקהילות יהודיות יוכלו להמשיך לחיות את חייהן, בין אם במקומות שבהם הן מקיימות אורח חיים יהודי ובין אם בעזרת העלאת יהודים אל ארץ ישראל.

אחת הדוגמאות היא העזרה בהעלאת יותר משמונה מאות אלף יהודים שיצאו מברית המועצות, לאחר פתיחת השערים בשנות השבעים והשמונים. כמו כן, בשנות השמונים גם עזר הארגון עם העלייה והקליטה של יהודי אתיופיה, במסגרת "מבצע משה".

סיוע של הג'וינט בארץ ישראל

אחד המקומות שבהם פועל ארגון הג'וינט הוא ישראל עצמה. אמנם ישראל היא כבר מדינה דמוקרטית וחזקה מכל הבחינות, אך עדיין יש ליהודי ארצות הברית את המחויבות הגדולה כלפי העם היושב בציון.

התמיכה והעזרה של הג'וינט נשזרת בכל מגזרי האוכלוסייה, ללא קשר פוליטי וללא כל קשרי הון כאלה ואחרים. פרויקטים שקמו ומיושמים על ידי הארגון עוזרים ותומכים לאנשים מבוגרים, כמו מרכזי יום המשמשים לצרכי סיוע לקשישים ושכונה תומכת לזקנים.

גם שאר הגילאים נהנים מפרויקטים קהילתיים, כמו פנימיות יום, מרכזי הורים וילדים, עזרה בקניית כישורי שפה לעולים החדשים, העצמת אנשים נכים ותמיכה בעיצוב הזהות היהודית של צעירים, בדומה לעמותת הלל.

ארגון הג'וינט גם ארגן, יזם והקים עוד מספר פרויקטים שמאגדים בתוכם את מרבית האלמנטים החשובים שלדעת הג'וינט כל חברה צריכה, כמו רוח ההתנדבות, העזרה לאוכלוסיות החלשות והקמת מוסדות קהילתיים שיוצרים תהליך העצמת אלה שרוצים לקדם את עצמם בעזרת לימודים, חברה ותרבות.

הארגון מבין כי חוזקה של חברה מתבטא גם בדרך שבה היא מקבלת את החלשים שבה והרצון להפיק את המיטב והמרב מכל שכבות האוכלוסיה הוא זה שיצמיח את הבסיס להעצמה.

הסולידריות התמידית שקיימת בין יהודי ארצות הברית ומדינת ישראל מעידה על החוסן היהודי. לאור תקופות חשוכות בהיסטוריה, שבהן יהודים היו נרדפים רק מעצם יהדותם, קמו ארגונים כמו הג'וינט או ארגון ויצ"ו, שהבינו כי חייבת להיות תמיכה ועזרה לכל מי שצריך.

ארגון יהודי שעוזר ליהודים אינו דבר ברור מאליו ותמיכה מן הסוג הזה איננה נפוצה בקרב אוכלוסיות אחרות ברחבי העולם.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
עמותות וארגוני סיוע יהודיים - עמותות יהודיות פועלות ברחבי העולם על מנת לקדם מספר רב של מטרות המחזקות את הקהילה היהודית העולמית. הכנסו לקריאה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
1. לפטופ לכל ילד בפתח תקווה - לעשירים בלבד
שלום רב, בביה"ס נעמי שמר בשכונת אם המושבות פ"ת הוחלט באופן חד צדדי, ע"י מנהלת ביה"ס (הגב' שרית לוי)להטמיע פרוייקט של "לפ-טופ לכל ילד" החל משנה"ל תשע"א. קיבלנו הודעה לאקונית ע"י מזכר בסיום שנה"ל, שצורף לרשימת הציוד שעלינו לרכוש לשנה הקרובה ובו היה כתוב שעל כל הורה לרכוש לפ טופ עבור ילדו בעלות של כ 2500 ש"ח (לא כולל התקנות, ביטוח וכיוצב'). אנו נאבקים בפרוייקט לא רק מטעמים כספיים אלא גם מטעמים בריאותיים וחינוכיים. בעיקר, מזדעזעים מההפליה בין ילדים, משפחות ואזורים בעיר ובארץ ומעוניינים לברר האם יש גוף כלשהו שיכול להצטרף למאבקינו. לצערנו הרב ובאופן שהפתיע אותנו, הפרוייקט מגובה ע"י משרד החינוך. מדוע, אם כבר משרד החינוך מעוניין לעודד את הפרוייקט, לא מתחילים בהטמעתו דווקא באזורי פיתוח? מדוע מנסים להטמיע אותו בגני תקווה, בצהלה ובשכונה היוקרתית אם המושבות? אנו עומדים בפתחה של שנה"ל ומנסים, בייאוש, למצוא גורמים במדינה ההזויה שלנו שיעזרו לנו להיאבק בהחלטה המסוכנת הזו לחברה שלנו. נודה לעזרתכם בנושא, 054-6669805
סגור
הוסף תגובה

מ 27/08/2010 12:17
סגורסגור