כל המידע לגבי ארגון ויצ"ו הפועל למען נשים ובעזרת נשים מתנדבות לשיפור פני החברה
תנועת ויצ"ו - ארגון למען נשים
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

התנועה הציונית הבינלאומית לנשים

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15

ויצ"ו

ויצ"ו (WIZO) הוא שמו של ארגון נשים ציוני בינלאומי הקרוי באנגלית "Women's International Zionist Organization".

קצת היסטוריה

תנועת ויצ"ו הוקמה בשנת 1920 על ידי קבוצת נשים יהודיות בעיר מנצ'סטר שבבריטניה. התנועה הוקמה בעיקר בעקבות שני אירועים היסטוריים חשובים: הצהרת בלפור וההתעוררות הציונית שהתלוותה אליה, וצמיחת הפמיניזם לאחר הענקת זכות בחירה לנשים בשנת 1920 והתגברות המעורבות הפוליטית והחברתית של נשים בבריטניה ובאירופה כולה.

ביולי 1920 התכנסו נציגות שונות של ארגוני הנשים מבריטניה ומארצות אחרות לוועידה המייסדת של התנועה בלונדון, כאשר המטרה הייתה לאחד את הנשים כולן לפעילות למען הגשמת החזון הציוני והנשי כאחד.

עד להקמת המדינה התמקדה פעילות הארגון בתחומים שונים ומגוונים: סיוע לעולות לארץ ולבני משפחותיהן בלימוד עברית ובהכשרה מקצועית, עזרה בתחומי הבריאות בייחוד לנשים הרות ולאמהות בתחילת דרכן, הפעלת טיפת חלב, ייעוץ רפואי ופעילויות נוספות.

כמו כן, הקמת מרכזים שכונתיים במטרה לסייע למשפחות במצוקה בתחומים מגוונים, החל מסיוע כלכלי, דרך ייעוץ וכלה בהקמת מעונות יום.

נוסף על כך פעל הארגון להקמת בית הספר החקלאי בנהלל, בתי ספר מקצועיים בערים חיפה וברחובות ומוסדות חינוך והכשרה אחרים. הארגון עסק גם בפעילות פוליטית וציבורית ופעילויות רבות נוספות למען הקהילה.

ויצ"ו היום

לאחר הקמת המדינה הועבר המשרד הראשי של התנועה מהעיר לונדון לתל אביב, וחלק מהשירותים והמוסדות של התנועה, כדוגמת טיפות חלב ושירותי עזרה סוציאלית הועברו לחסות המדינה.

בוויצ"ו החלו לספק שירותים משלימים שונים: סיוע לעולים, סיוע בחינוך, הכשרה, סיוע לחיילות, סיוע למשפחות שכולות, סיוע לאוכלוסיות לא יהודיות, סיוע לקשישים ופעילויות חשובות נוספות.

במקביל החלו בוויצ"ו לפעול למען יצירת קשר בין יהודי התפוצות ובין מדינת ישראל. בשנת 2008 זכתה תנועת ויצ"ו בפרס ישראל בתחום מפעל חיים בעבור תרומתה הרבה לחברה ולמדינה.

ויצ"ו – ארגון ציוני למען נשים

אחת ממטרותיה של התנועה כבר מיום הקמתה ולאורך כל שנות קיומה הייתה לקדם את מעמד האישה, ואת המעורבות של נשים בעשייה פוליטית וציבורית למען מדינת ישראל.

המייסדות של ויצ"ו שאפו לכך שנשים תהפוכנה לשותפות מלאות להחלטות, לביצוען ולנטילת האחריות במגוון תחומים הקשורים למדינה ולעיצוב פני החברה הישראלית.

ויצ"ו הוקמה בעיקר בשל הייצוג החסר של נשים בפעילות הציונית באותן שנים, ופעילותה ההתנדבותית הייתה אפשרות אמיתית לתרום לחברה באופן כללי ולנשים בפרט, ולהגביר את המודעות לנושאים חברתיים, חינוכיים, תרבותיים ואחרים.

בראשית שנות ה-70 של המאה ה-20, בעקבות ההתעוררות הפמיניסטית והמגדרית בכל רחביי העולם ופעילותן של נשים בארגוני פמיניסטיים שונים, כדוגמת שדולת הנשים והתנועה לשחרור האישה בארץ ובעולם, החלו גם בוויצ"ו, לצד תחומיי הפעילות המסורתיים, לעסוק בצורה אקטיבית יותר גם בשאלות ובבעיות שונות הקשורות למעמד האישה.

התחומים בהם עסקו: אלימות נגד נשים, הפלייה על רקע מיני, הטרדות מיניות, עידוד נשים ליזמות, שמירה על זכויות נשים, ייצוג נשים ונושאים רבים נוספים הקשורים בקידום מעמד האישה בארץ.

הפעילות למען נשים בוויצ"ו כוללת, בין השאר: קידום מעורבות נשים בפוליטיקה, הקמת מקלטים לנשים מוכות, הקמת מרכזים למניעת אלימות במשפחה, הקמת מעונות יום עבור ילדי נשים עובדות וסיוע לנשים שנחשפו להטרדות מיניות.

ניתן למצוא מידע נוסף על התנועה ופעילותה באתר ויצ"ו.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
זכויות אם חד הורית בישראל - מידע שאלות ותשובות - אם חד הורית - דעי את זכויותייך!
פרויקט תגלית - הקניית ערכים ציוניים לנוער יהודי מהתפוצות - פרויקט תגלית מביא לארץ צעירים יהודיים, מקנה להם ערכים ציוניים ותחושת הזדהות עם המדינה ויוצר דור של שגרירים טובים למדינה.
עמותות וארגוני סיוע יהודיים - עמותות יהודיות פועלות ברחבי העולם על מנת לקדם מספר רב של מטרות המחזקות את הקהילה היהודית העולמית. הכנסו לקריאה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור