עמותות בישראל הפועלות למען ניקיון ומניעת זיהום - חינוך סביבתי לעולם נקי יותר...
ניקיון למען הקהילה - חינוך סביבתי לעולם נקי יותר
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

ניקיון למען הקהילה - חינוך סביבתי לעולם נקי

Hebrew
תאריך: 21/08/2011 15:15   

מאה ילדים, שקיות אשפה ירוקות, פקחי טבע משולהבים וים אחד גדול. התמונה הזאת של ניקוי חופים הפכה להיות בלית ברירה למראה מוכר בעולם. ארגוני איכות הסביבה Environmental organizations ומיזמי ניקיון הולכים וגדלים בארץ. החל מפרויקטים של ניקוי חופים, ניקוי שכונות וכלה במיזמים חינוכיים רחבי היקף שמטרתם העלת המודעות לנושא – לכולם אותה מטרה – להציל את הכדור שלנו.

כתם באחריות

דליפת הנפט הגדולה במפרץ מקסיקו ב-2010 (BP oil spill) הזכירה לכולנו והעלתה בחזרה לכותרות את השימוש חסר האחריות שאנחנו עושים בטבע. הדליפה הפכה לכתם הסביבתי הגדול ביותר שידעה ארה"ב.

למרבה הצער השימוש חסר האחריות שלנו בטבע לא מסתכם רק בנפט. מיזמי בנייה לאורך חופי מדינת ישראל למשל עצרו במהלך השנים האחרונות את נדידת חולות הטבעית בחופי הארץ. בקיסריה עומד הנמל העתיק בסכנת התמוטטות בגלל בנייה ועבודות תשתית שפוגעות בנדידת החולות בחוף.

הבעיות וההזנחה של החופים בעולם ובישראל בפרט מעבר לפגיעה באיכות החיים של האזרחים מביאים לפגיעה באוכלוסיית דיירי הים. שוניות האלמוגים (Coral reefs) למשל בים האדום באילת, שהייתה אחת משוניות האלמוגים המגוונות בעולם התדלדלה בשנים עקב ההזנחה הפושעת.

הזיהום הימי נובע לעיתים מחוסר תשומת לב וחוסר אחריות של האזרחים ולעיתים הוא שיטתי כמו למשל הטלת שפכים על ידי חברות גדולות.

ניקיון סביבתי ולקיחת אחריות

לנוכח הזיהום ההולך וגדל של החופים ושל הסביבה עולה בשנים האחרונות התודעה שלנו לאחריות שיש לנו כלפי הטבע. ארגונים רבים קמים מכורח המציאות כדי לעצור את התופעה העגומה הזאת. ארגון Greenpeace אחד המוכרים שבהם פועל כבר כארבעים שנה. מתנדבי הארגון נלחמים בים וביבשה כדי למנוע את זיהום הכדור בו אנחנו חיים.

בארץ פועל הארגון קרוב לעשרים שנה והוא מהמובילים במאבק נגד זיהום חופים כמו למשל במלחמתם בנטילת השפכים של מפעלים דוגמת "חיפה כימיקלים".

"גרינפיס" לא לבד. מגוון הארגונים שפועלים בארץ ובעולם תוקפים את המאבק הסביבתי מכל הכיוונים. "אדם טבע ודין" למשל אחראים על קידום הנושא מבחינה פוליטית ע"י קידום של חוקים סביבתיים (environmental legislation) .

מגמה ירוקה, ארגון של סטודנטים שמקדמים את איכות הסביבה והחינוך לסביבה באורח החיים המודרני (Urban environment). עמותת "צלול" שקמה מתוך המאבק נגד כלובי הדגים באילת ומאז מקדמת את נושא איכות הסביבה של הים והנחלים במדינת ישראל. מתנדבי עמותת צלול נרתמים לא אחת לצורך ניקיון חופים וניקיון שמורות טבע בארצינו הקטנה.

ניקוי מחדש - טיפול שורש

עמותות וארגונים שונים שפועלים בארץ ובעולם קמו בלית ברירה בעקבות חוסר אחריות של המין האנושי. הפתרון האמיתי לבעיה הזאת טמון בטיפול שורש עמוק יותר. לימודים וחינוך סביבתי תופסים מקום משמעותי יותר ויותר בסדר היום של התודעה הציבורית בישראל ובכלל. פשוט אין יותר ברירה.

במתנ"ס בקעת הירדן למשל קיימו בשנת 2008 קייטנת בנושא איכות הסביבה ובה הטמיעו בילדים בגילאי יסודי את החשיבות בלקיחת אחריות על הסביבה. השיא של הקיטנה היה בפרויקט ניקיון חופים לאורך חופי ים המלח ובו נחשפו הילדים להיקף התופעה ויכולת שלנו לטפל בה.

גם ברמת גן הפנימו את החשיבות בהטמעת החשיבה הסביבתית במערכת החינוך וקיימו את תחרות השכונה הירוקה. במסגרת התחרות חולקה העיר לחמישה אזורים ובשיתוף פעולה עם בתי ספר יסודיים מצד אחד ומועדונים לאזרחים ותיקים ביצעו תחרות של ניקיון, מחזור והעלאת המודעות לנושא הסביבתי.

התחרות הוציאה את תושבי השכונות לניקיון יסודי ברחובות העיר ולימדה אודות חשיבותה של האחריות הקהילתית והמודעות לאיכות הסביבה. 

מקורות מידע נוספים בנושא ניקיון סביבתי ושמירה על איכות הסביבה בכלל:

ארגוני סיוע לבעלי חיים
בעלי חיים SOS
ארגון S.O.S למען זכויות בעלי חיים בישראל
עמותת שב"י למען שחרור בעלי חיים
עמותת שב"י פועלת למען שחרור מוחלט של בעלי חיים
צער בעלי חיים
אגודת צער בעלי חיים בכל מקום בישראל!
תנו לחיות לחיות
פעילות למען חיות נטושות ועזובות
עמותת אנונימוס
זכויות בעלי חיים זה אנונימוס!
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור