עמותות וארגוני סיוע - עמדא עוזרת למשפחות נפגעי אלצהיימר ושיטיון בהתמודדות הלא קלה עם בני משפחתם החולים. קראו על פעולת העמותה באתר.
עמדא - עמותה לחולי אלצהיימר ודמנציה (שיטיון)
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

עמותת עמדא - מתמודדים עם הבלבול והשכחה

Hebrew
תאריך: 24/10/2010 15:13   

עמותת עמדא הינה ארגון שהוקם על ידי בני משפחה של חולי דמנציה ואלצהיימר, אשר מתוך הכרות אישית עם הקשיים בהתמודדות עם המחלה והשלכותיה ראו צורך בהקמת גוף מסייע.

מטרתה העליונה של עמותת עמדא הינה הסברה, תמיכה וסיוע לאלפי המשפחות בישראל אשר מתמודדות יום יום עם השפעות הדמנציה אצל אדם אהוב אשר מאבד בהדרגה את יכולותיו הקוגניטיביות.   

דמנציה, או שיטיון בעברית, הינה ירידה הדרגתית ביכולות הקוגניטיביות של אדם בעקבות מחלה.

הסימפטומים האופייניים של דמנציה כוללים פגיעה בזיכרון לטווח קצר (איבוד היכולת לזהות מקומות ואנשים קרובים, איבוד זיכרון לגבי אירועים שאך התרחשו או לגבי ביצוע פעולות יומיומיות), פגיעה בזיכרון המילולי (קושי במציאת מילים ובתקשורת מילולית) ושינויים התנהגותיים הכוללים חוסר שליטה ברגשות, גילויי כעס, פחד ועצב קיצוניים.

מחלת האלצהיימר היא המחלה הנפוצה ביותר הגורמת לדמנציה. אלצהיימר הינה מחלה ניוונית, חשוכת מרפא, הנפוצה בעיקר בקרב קשישים וגורמת למוות הדרגתי של תאי עצב במוח. 

בנוסף לאלצהיימר ישנן מחלות ניווניות נוספות, הגורמות להרס תאים במוח ומובילות בסופו של דבר לירידה בתפקוד השכלי ולדמנציה, כגון מחלת פרקינסון, הנטינגטון וטרשת נפוצה.

טיפול בהורה או קרוב משפחה דמנטי כרוך בעול נפשי, פיזי וכלכלי המוטל על המשפחה כולה. סיוע לקשישים, אשר ביום אחד הופכים לחסר אונים ואשר בדרך למכולת עלולים לשכוח לא רק את הדרך הביתה כי אם גם את שמם ושמות בני משפחתם, אינה קלה לאף משפחה. עמותת עמדא פיתחה מספר ענפי פעילות על מנת לסייע לאותן משפחות.

העמותה פועלת לקידום מטרותיה במספר ערוצים:

תמיכה נפשית למשפחות

  • קבוצות לתמיכה רגשית עבור משפחות החולים פועלות בכל רחבי הארץ.
  • הפעלת קו תמיכה טלפוני בו מספקים מתנדבים ייעוץ, הדרכה ותמיכה בתחום בריאות הנפש.
  • פרוייקט ייחודי המציע טיפול משפחתי בבית החולה.

 

הסברה על המחלה

  • מערך הסברה נרחב אודות המחלה, ביטוייה והשלכותיה, דרכי הטיפול הקיימות וזכויות החולה באמצעות פרסום חומרי הסברה לציבור, לאנשי מקצוע ולחברי העמותה.
  • הוצאת ידיעון "אלצהיימר" ובו כתבות ומאמרים של אנשי מקצוע ונפגעי המחלה.
  • ימי עיון וכנסים בנושא הגברת המודעות למחלה והדרכה טיפולית.

 

שיפור השירותיים הציבוריים וקידום המחקר הרפואי

  • קידום זכויות החולה והרחבת סל השירותים הרפואי והסיעודי בקרב מקבלי ההחלטות הרלוונטיים.
  • פעילויות לקידום מחקר בנושאי פסיכוגריאטריה, מחקר של דמנציה ומחלות הגורמות לה. 

העמותה מפעילה כ-52 סניפים ברחבי הארץ, המופעלים על ידי מתנדבים. חברי העמותה משלמים דמי חבר שנתיים, המהווים מקור מימון בנוסף לתרומות ומענקים שונים.

העמותה מנוהלת על ידי ועד מנהל ולה מועצה מדעית אשר בה יושבים אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה בתחומים הרלוונטיים לעמותה כגון סיעוד, משפט ועוד.

עמותת עמדא מקיימת קשרים עם ארגוני סיוע בילאומיים והינה חברה בארגון האלצהיימר הבינלאומי.

תגיות בעמוד:   הסברה    קבוצות תמיכה    סיוע למשפחות   
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור