עמותות וארגוני סיוע בישראל - עמותות העוסקות בקידום היהדות בעולם עושות זאת בצורות שונות ולמען מטרות שונות - יחסי ציבור יהודיים, קירוס יהודים בגולה ועוד. קראו על ארגונים אלו בכתבה.
עמותות יהודיות - ארגוני סיוע ועמותות בתחום היהדות
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

עמותות וארגוני סיוע יהודיים

Hebrew
תאריך: 14/10/2010 11:17   

ניתן למצוא יהודים בכל מקום בעולם. מאז ומתמיד עם הספר היה מפוזר בגלות, לעיתים בקבוצות גדולות ולעיתים במצבי מיעוט - התרבות והמסורת היהודית נשמרה לאורך יותר מאלפיים שנות גלות ומשגשגת גם בארץ - מרכז המורשת היהודית.

כיום פועלות בארץ ובחו"ל עמותות רבות ומגוון רחב של ארגוני סיוע בתחומי היהדות השונים העוסקים במגוון רחב של נושאים ומבקשים לקדם מטרות של דת, ציונות והיסטוריה יהודית.

מורשת יהודית לקהילות בעולם

מגוון התחומים הוא רחב ביותר ונע בתחומים הכוללים את הכרת הארץ, סיוע הומניטרי ליהודים בתפוצות ואפילו החזרה המונית בתשובה.

אחד הנושאים הנפוצים בארגונים יהודיים בתפוצות הוא חיזוק ושימור המורשת של קהילות יהודיות.

בכל עיר בה היה ריכוז של יהודים קמה לה קהילה יהודית שקיימה את אורח החיים הדתי והקהילתי במקום המגורים שלה. לכל קהילה שכזאת יש מורשת משלה, בתי כנסת משלה, סיפורים, היסטוריה ואף תמונות.

דוגמאות לכך ניכרות בארגונים כמו "האגודה למחקר ולהפצת מורשת יהדות מצרים" ואף “Jewish ozzies Inter.Net”, העוסקת בחיבור לקהילה היהודית באוסטרליה.

גם בית התפוצות, השואף לקירוב יהודים מרחבי העולם, מפעיל מאגר איתור קרובי משפחה, אשר מקנה ערך רב למשפחה היהודית בגולה.

החזרה בתשובה וחיזוק שורשים

תחום עיסוק נפוץ נוסף הוא החיזוק של שורשים יהודיים. ניתן למצוא ארגונים רבים ועמותות של ארגונים דתיים המחזירים אל הדת צעירים, מבוגרים ואף מביאים יהודים מהתפוצות אל הארץ.

עמותות
בולטת בתחום זה הן עמותת "תורה מציון" העוסקת בהקמת "כוללים" ברחבי הארץ ובלימוד המסורת היהודית וכן עמותת "שופר" שמפעיל הרב אמנון יצחק במטרה להחזיר בתשובה המונים במגוון דרכים.

גמילות חסדים ועזרה לזולת

קיימים ארגונים רבים העוסקים בגמילות חסדים ובעזרה לנזקקים, מתוך ראייה יהודית והסתכלות דתית על מצבם הסוציו-אקונומי של מעוטי היכולת.

עמותת "אהבת ישראל" עוסקת בגיוס תרומות לצורך הקמת בתי כנסת, מימון בר מצוות לאוכלוסיות מעוטות יכולת ועזרה בתקופות אבל. כך גם ארגון הג'וינט, אשר שם לעצמו למטרה לעזור ליהודים ברחבי העולם.

יהדות מתקדמת - מחקר והוראה

גופים רבים רואים בעצמם כשליחי המחקר היהודי על מגוון תחומיו ומספקים ידע נרחב ביותר לכל דורש בתחומי היהדות השונים.

ניתן לראות דוגמא לכך בפעילותה של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל. התנועה פועלת מטעם הזרם הרפורמי ומספקת מידע בכל תחומי היהדות וההלכה השונים.

המידע שניתן כולל טקסים ומנהגים שונים כגון מנהגי בר מצווה, חתונה וברית ואף תחומי חינוך שונים העוסקים גם בקליטת עלייה בין השאר.

Hebrew History Foundation הינה עמותה אמריקנית העוסקת בחקר ההיסטוריה היהודית ותרומתו של העם היהודי לתרבות, למדע ולאמנות העולמיים.

העמותה מציגה מגוון רחב של תחומי מדע, רוח וחיים בהם היו מעורבים יהודים שגרמו לשינוי גדול או לגילויים אדירים.

שתי עמותות נוספות המציעות החדרה של ערכים יהודיים לצעירים ברחבי העולם וחיבור למקורות הם ארגון ה.ל.ל העולמי ופרוייקט תגלית, אשר מביא צעירים יהודים לישראל.

עושים ליהדות יחסי ציבור

על אף ההשפעה  החברתית - תרבותית הענפה שיש ליהודים ברחבי העולם, לא ניתן לשלול את קיומן של קבוציות אנטישמיות ברחבי העולם, ששמו לעצמם למטרה להשמיץ את הדת היהודית בכללותה.

מספר ארגונים ועמותות עוסקים בהסברה וביחסי ציבור של העם היהודי ברחבי העולם, כאשר בולטת בהם היא עמותת Israel at Heart, העוסקת בפעילות יחסי ציבור חיוביים בארצות הברית וברחבי העולם.
 

תגיות בעמוד:   יחסי ציבור    יהדות    יהודים בעולם    חזרה בתשובה   
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
הלל - מהי הזהות היהודית שלך? - ארגון הלל העולמי שם לעצמו למטרה לשלב פעילות יהודית בקמפוסים השונים עם מעורבות חברתית ותרבות.
פרויקט תגלית - הקניית ערכים ציוניים לנוער יהודי מהתפוצות - פרויקט תגלית מביא לארץ צעירים יהודיים, מקנה להם ערכים ציוניים ותחושת הזדהות עם המדינה ויוצר דור של שגרירים טובים למדינה.
ארגון הג'וינט - מסייעים ליהודים מאז 1914 - הארגון עוסק במגוון פעילויות המשמרות את המהות היהודית בקרב קהילות בארץ ובעולם. לחצו לקריאה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור