זיקנה יכולה להיות מלאה בחוויות נעימות ואושר, אך לרוב גם חולי, כאבים ולעיתים אפילו תסמינים נפשיים שפוגעים בתפקודם של קשישים ומונעים מהם את הנאות החיים. פסיכוגריאטריה הנה תחום בו עוסקים פסיכיאטרים ולמעשה, מדובר בטיפול של פסיכיאטר לקשישים. למידע לחץ כאן...
פסיכוגריאטריה - סיוע של פסיכיאטר לקשישים
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

סיוע וטיפול בתחום פסיכוגריאטריה

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15   

סיוע לקשישים הסובלים מתשישות נפש, עמותות, ארגונים ומידע

זיקנה יכולה להיות מלאה בחוויות נעימות ואושר, אך לרוב גם חולי, כאבים ולעיתים אפילו תסמינים נפשיים שפוגעים בתפקודם של קשישים ומונעים מהם את הנאות החיים. פסיכוגריאטריה הנה תחום בו עוסקים פסיכיאטרים ולמעשה, מדובר בטיפול של פסיכיאטר לקשישים.

עמותות וארגונים שונים פועלים בתחום זה במטרה להציף את הקושי במודעות הציבור, להעמיק את המחקר בתחום ולספק סיוע לקשישים. כמו כן, גם השירותים שניתנים על ידי המדינה מספקים פיתרון חלקי, המותנה בזכאות לסיוע, תקציב ומקומות פנויים במוסדות האשפוז שמעניקים טיפול פסיכוגריאטרי.

אבחון פסיכוגריאטרי

משפחות רבות של קשישים חשות תסכול רב כאשר לנגד עיניהן, רמת התפקוד של יקיריהם יורדת ודועכת. לרוב, בשלב הראשון מנסים למצוא פתרונות רפואיים שנועדו לטפל בתסמינים הפיסיים מהם סובל החולה ורק בשלב מאוחר יותר נוטים לפנות אל פסיכיאטר המתמחה בתחום פסיכוגריאטריה.

במה עוסק טיפול פסיכיאטרי לקשישים?

האבחונים שמתבצעים במרכזים השונים הנם אבחונים רב מקצועיים, לרוב לקשישים הסובלים מבעיות נפשיות, או קוגניטיביות שנוצרו עם הגיעם לגיל הזיקנה. בנוסף, פועלים מרכזי יום שונים המטפלים בחולים תשושי נפש, הסובלים מדמנציה וגם מרכזים לאשפוז מלא.

לעיתים, לצד הטיפול הפסיכיאטרי ניתנים לחולה טיפולים נוספים כמו טיפול באומנות, ריפוי בעיסוק, טיפול במוסיקה, פסיכודרמה, התעמלות, שיחות עם פסיכולוג ועוד. הטיפולים ניתנים על ידי תרפיסטים ופסיכולוגים מוסמכים וחשוב שיהיו מנוסים בעבודה עם קשישים.

פסיכוגריאטריה – סיוע מהמדינה, ביטוח ועמותות

מדובר בטיפולים יקרים ומעטים הקשישים שיכולים לממנם מכיסם, או בסיוע של בני משפחה. חשוב לבדוק את כל זכויותיכם הרפואיות לפני שמרימים ידיים. בחלק מהמקרים תהיו זכאים לטיפולים שונים בסבסוד המדינה ולעיתים פוליסות ביטוח שונות מכסות גם הן עלויות של טיפולי פסיכוגריאטריה, כמו ביטוח סיעודי, או ביטוחי השב"ן של קופות החולים.

אם ברצונכם לרכוש ביטוח סיעודי, וודאו כי הפוליסה כוללת כיסוי למקרים של פגיעה משמעותית בפעילותכם הקוגניטיבית, ירידה ביכולתו האינטלקטואלית – כמו ליקויים ביכולת השיפוט, ירידה בתפקוד הזיכרון, חוסר התמצאות ועוד. למעשה, כל מקרה הדורש השגחה מתמדת וטיפול של פסיכיאטר המתמחה בתחום פסיכוגריאטריה.

למידע נוסף על סיוע פסיכולוגי ופסיכיאטרי לחץ כאן: פסיכולוג

למידע על זכויותיך הרפואיות או מיצוי זכויות חולים

למידע על חיתולים למבוגרים וטיפול בדליפת שתן: לחץ כאן

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
טיפול פסיכולוגי לא יקר - לא כולם מוכנים לקבל טיפול פסיכולוגי במסגרת קופת חולים ומצד שני, לא לכולם יש המון כסף למימון פסיכולוג פרטי...
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור