תרומות באינטרנט- איך ניתן לסייע לנזקקים דרך רשת האינטרנט, האם זה כדאי וממה יש להזהר
תרומות באינטרנט - איך תורמים וממה יש להיזהר
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

עזרה לנזקקים באמצעות רשת האינטרנט

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15

תרומות און ליין

תרומה מוגדרת כהעברת שי למטרה מסוימת. השי יכול להיות בדמות כסף, רכוש, מזון, שירותים ובצורות רבות אחרות. חברות, עמותות וארגונים מסוגים שונים נעזרים בתרומות על מנת לקיים את עצמם, לשפר את מצבם הכלכלי ובכך לפעול להשגת מטרתם ולסייע לציבור עבורו פועלים.

רשת האינטרנט המתפתחת במהירות בשנים האחרונות, מהווה מקור אידיאלי לגיוס תרומות שכן האינטרנט מהווה מצע נוח ופשוט דרכו ניתן להגיע לקהל גדול של תורמים פוטנציאליים.

כמו כן, האינטרנט מאפשר מלבד פרסום המטרה לשמה מתרימים גם את ביצוע פעולת התרומה בזמן אמת במגוון אמצעים.

החלטתי לתרום דרך האינטרנט - איך עושים את זה?

כאמור, עמותות וארגונים רבים מציעים פלטפורמת תרומה ברשת. לאחר שהחלטתם לאיזה מהם ברצונכם לתרום (ניתן להיעזר ברשימת הדוגמאות בסוף העמוד הנוכחי), כל שנותר הוא לבצע את התרומה המקוונת באינטרנט.

לכל אתר העושה שימוש בערוץ התרומות באינטרנט קיימת תגית או לחצן עליו כתוב "לתרומות" או לחילופין באנגלית: "Make A Donation", לאחר כניסה למסך התרומה, בדרך כלל תתבקשו למלא פרטים אישיים ולאחר מכן להקיש על סוג התרומה המבוקשת.

האפשרות הנפוצה היא תרומה חד פעמית, אך קיימות פעמים רבות אפשרויות נוספות בדמות תרומה בתשלומים (תרומה אחת המתפרסת על מספר תשלומים שווים) ולעיתים אף קיימת אפשרות של תרומה חודשית (תרומה קבועה היורדת מחשבון הבנק כל חודש במשך שנה).

לאחר הקשת סכום התרומה, תתבקשו לתת את פרטי אמצעי התשלום. ברשת האינטרנט נפוץ מאוד לשלם בכרטיס אשראי אך באתרי אינטרנט רבים קיימות אפשרויות תשלום נוספות לדוגמא: פרטי הבנק של העמותה לטובת העברה בנקאית, כתובת משרדי החברה לטבת תרומה בהמחאה בנקאית, מספר טלפון לביצוע תרומה טלפונית (ערוץ שעוקף את התשלום באינטרנט) ועוד.

למה כדאי לתרום דווקא דרך האינטרנט?

 שאלת השאלות בתחום התרומות היא - האם כדאי לתרום באופן מקוון ? התשובה לכך היא: כן, אבל בזהירות.

גופים רבים ייעזרו מאוד בתרומתכם, ורשת האינטרנט מציעה מספר יתרונות לא מבוטלים בנושא התרומה. התרומה באינטרנט היא פשוטה מאוד, דורשת מילוי טופס קצר בד"כ ואורכת כמספר דקות.

בנוסף, מתן התרומה מתבצע בזמנכם הפנוי (זוכרים את הילדים המתרימים שהיו מגיעים אליכם הביתה ודופקים על הדלת בדיוק שאתם במקלחת?), מביתכם או ממקום העבודה כאשר הדגש העיקרי הינו על הנוחות שלכם.

ממה להיזהר בעת מתן תרומה באינטרנט

לצערנו, כמו בכל תחום, גם בתחום התרומות באינטרנט קמו לא מעט רמאים, זייפנים ואנשים המבקשים להונות את התורמים. ישנם סוגים שונים של הונאות אינטרנטיות לקבלת תרומות אשר בדרך כלל נשלחות אליכם בדמות דואר אלקטרוני (מיילים), המספרים סיפור אישי מרגש או מציגים ארגון פיקטיבי כלשהוא המבקש תרומות.

לעיתים ישנם המתחזים באמצעות הודעות המייל לארגון לגיטימי ומוכר המבקש מכם סיוע ועקב כך  את פרטיכם האישיים. בהקשר זה, אחת ההונאות הידועות כיום נקראת פישיניג, בה מדובר במקרה פרטי של גניבת זהות, כלומר יבקשו את פרטיכם האישיים וישתמשו בהם למטרות זדון.

איסוף פרטיכם יכול להתבצע דרך רשת האינטרנט (כפי שתואר) אך גם בשיחות טלפון, משלוח טופס בדואר ודרך שיטות רבות נוספות, ועל כן נדרש משנה זהירות בנוגע למתן פרטים אישיים לזרים.

כמה טיפים לתרומה זהירה באינטרנט   

 • מומלץ לבצע את התרומה באתר האינטרנט הרשמי של העמותה המיועדת ולא במיילים המגיעים אליכם לתיבת הדואר האלקטרוני
 • מומלץ לעדכן את תוכנות האבטחה במחשבך, קיימות תוכנות רבות המגנות מפני זליגת פרטים ברשת האינטרנט, תוכנות החוסמות דואר זבל ועוד. דאגו להיות מוגנים
 • כאשר מבצעים תרומה ברשת האינטרנט, יש לשים לב אם האתר הנו מאובטח (יופיע בדרך כלל מנעול קטן בסרגל שורת הכתובת בדפדפן)
 • לא לפתוח דואר אלקטרוני המגיע ממקורות לא ידועים! (סמנו את הדואר כדואר זבל והמנעו מפתיחתו)
 • בדקו את האיות של אתר האינטרנט שהקלדתם. טעות קטנה בשם כתובת האתר עשויה להיות בדיוק מה שמחכים להם אתרי אינטרנט מזוייפים
 • אם אינכם בטוחים לגבי אתר האינטרנט, שלחו מייל ובקשו מספר טלפון, שוחחו עם אנשי העמותה והחליטו לאחר מידע מעמיק יותר אם ברצונכם לבצע את התרומה


קיימים גופים רבים המתרימים דרך רשת האינטרנט במגוון תחומים, להלן מספר דוגמאות לאתרים של גופים מוכרים המפעילים מערכת תרומות אינטרנטית:

 • אתר עמותת "לתת" - קיימת אופציה של תרומות מזון מקוונות לנזקקים
 • אתר עמותת "ידיד" - תרומה לטובת מרכזי זכויות בקהילה
 • אתר "בית השנטי" - באתר זה ניתן לבצע צ'ט אונליין עם אנשי העמותה לפני התרומה
 • אתר "ילדים בסיכוי"- עמותה העוסקת בילדים חוסים. ישנו מגוון של אופציות לתרומה
 • אתר "יחד בתקווה" -  עמותה העוסקת בשיפור מצוקת החולים בישראל

הרשימה הנ"ל היה אקראית ומהווה דוגמא בלבד לאתרי עמותות המנצלות את רשת האינטרנט לשיפור מערך התרומות שלהן. הרשימה אינה מהווה המלצה לתרומה לאתר ספציפי וכמובן שישנם אתרים רבים נוספים ברשת הזקוקים לתרומתכם.
 

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
מידע על עמותות וארגוני סיוע לבני נוער בארץ - כיום קיימים בישראל מגוון רחב של ארגוני סיוע ועמותות המטפלות בבני נוער הזקוק לעזרה או תמיכה נפשית ופיזית. קראו על הארגונים ופועלם.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור