במאמר זה נציג בפניכם מגוון רחב של עמותות וארגונים אשר מעניקים סיוע להתמודדות עם דיכאון. במאמר זה נציג בפניכם מידע אודות בריאות הנפש וכלים להתמודדות.
בריאות הנפש - דיכאון קליני, טיפול בדיכאון, תרופות נגד דיכאון
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

ארגונים ועמותות לסיוע במצבי דיכאון

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15

דיכאון הינו תופעה, המתעוררת על רקע נפשי ומתאפיינת בעצבות עמוקה, אובדן הרצון לתפקד ולחיות, ראיית שחורות ותחושת ייאוש מתמשכת.

השפעות הדיכאון ברובד הרגשי משליכות גם על המישור הגופני וגורמות לירידה במשקל, תפקוד לקוי, קשיי הירדמות ועוד.

דיכאון כרוני הינו הפרעה נפשית, אשר פוקדת רבים, בקשת רחבה של גילאים. קיימות מגוון סיבות לפיתוח דיכאון, וביניהן: סיבות תורשתיות, סביבתיות, דיכאון בעקבות ארועים טראומטיים ובשל מעמד סוציו - אקונומי נמוך.

התמודדות עם דיכאון ותסמיניו משלבת טיפול פסיכיארי תוך נטילת תרופות במידת הצורך, תמיכה פסיכולוגית - להתמודדות עם הפן הרגשי והקוגניטיבי בדרך של שיחות עם איש מקצוע וכן שיטות טיפול מעולם הרפואה המשלימה.

לצד השירותים הפסיכולוגיים והפסיכיאטריים, אשר מציעים מערכי הרפואה הפרטית והציבורית בקופות החולים ובמרפאות לבריאות הנפש, פועלים כיום בארץ ארגוני סיוע ועמותות לתמיכה באנשים הסובלים מבעיות ומצוקות על רקע נפשי, בכללן דיכאון.

עמותות וארגונים המסייעים למתמודדים עם דיכאון ובני משפחותיהם

אנוש - עמותה ישראלית לבריאות הנפש - פועלת מזה כשני עשורים, בסיוע משותף של משפחות מתמודדי נפש, מערך מתנדבים וגורמים מקצועיים - פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מדריכים וחונכים.

העמותה שמה לה למטרה לפעול לקידום מסלול השיקום של נפגעי נפש בדרך של שילובם בקהילה, בחברה ובמעגל התעסוקה, לשפר את איכות חייהם של החולים ובני משפחותיהם תוך שימת לב  לצרכיהם המיוחדים, ייזום שירותים וזכויות עבור פגועי נפש והגברת המודעות הציבורית לנושא. 

אנוש מכשירה את חבריה ובני המשפחות במסגרת תהליך ארוך של שיקום היכולות התפקודיות, אשר נפגעו בעקבות המצב הנפשי עד לרמה של התנהלות עצמאית.

העמותה מפעילה מערך שיקום ענף, המציע מגוון שירותים: פרויקטים של שיקום חברתי ותעסוקתי, תוכניות ייעוץ והכוונה לבני המשפחות ופתרונות דיור מוגן והוסטלים. העמותה פועלת בכ 55 שלוחות בפריסה ארצית ומציעה סיוע לאלפי נפגעי נפש בישראל.

עוצמה - פורום ארצי של משפחות נפגעי נפש -  פועל כעמותה רשומה, ברמה הלוקאלית והארצית, המייצגת את משפחות נפגעי הנפש בהתנהלות מול הרשויות, הממסד וגופי הטיפול והשיקום השונים, לצורך הגברת המודעות הציבורית בתחום ולמימושו של חוק שיקום נכי נפש בקהילה הלכה למעשה.

חברי העמותה הם בני משפחות של מתמודדי נפש, אשר פועלים באופן התנדבותי לייצוג צורכי הנפגעים ומשפחותיהם וקידום ביטויים בחקיקה, בזכויות ובשירותים הניתנים במסגרות טיפול, מגורים ושיקום של נפגעי נפש ובתוכניות שילוב בקהילה.

פועלה של העמותה מתבצע תוך מאמץ לגייס חברים נוספים לשורותיה ולהרחיב את מעגל התורמים.

אתר ממ"נ  - מרכז למידע ושיתוף לקהילת משפחות מתמודדי נפש - האתר הינו פרי יוזמה של בני משפחות  מתמודדי נפש, אשר הוקם מתוך הכרה בחשיבות תפקידן ותמיכתן של המשפחות בתהליך השיקום והריפוי. 

האתר אמון על איסוף, הפצת ושיתוף מידע מאתרים ומקורות שונים בנושאי זכויות ושירותים לפגועי נפש, תמיכה והכוונה למשפחות, ערוצים שיקומיים בתחומי חברה, תעסוקה ופנאי וכן אינפורמציה אודות כנסים, ימי עיון וסדנאות עבור בני המשפחות, המלווים את התהליך.

נט"ל -  ראשי תיבות של נפגעי טראומה על רקע לאומי, הינה עמותה הפועלת מזה כעשור במטרה להגביר את מודעות הציבור לנפגעי טראומה שסיבתה הסכסוך הישראלי - ערבי, תוך הדגשת ייחודה של טראומה מסוג זה והשפעתה על השתלבות וקבלת הנפגע בחברה בהקשרים שונים.

העמותה תומכת במשפחת השכול על רקע לאומי ומלווה מצבים של דיכאון ומצוקה נפשית כדפוס של תגובה פוסט טראומטית. נט"ל מבקשת להוות כתובת עבור נפגעים אלה, לפעול לשיפור איכות חייהם, להכשיר את הצוות הטיפולי באופן מקצועי ולחזק את ההכרה הציבורית בנושא.

לשם כך מפעילה נט"ל קו סיוע פתוח לפניות טלפוניות או באמצעות האינטרנט, מציעה טיפולים קליניים במתכונות שונות וכן הצטרפות למועדון החברתי - שיקומי של העמותה. סגל הטיפול עובר הכשרות והשתלמויות מקצועיות בתחום סיוע לנפגעי טראומה.

ער"ן -  שירות של עזרה ראשונה נפשית, נועד להוות כתף תומכת עבור אנשים, השרויים במצוקה נפשית וחווים תופעות של דיכאון וחרדה, תוך הקפדה על דיסקרטיות ואנונימיות.

מתנדבי ער"ן מטפלים בפניות המתקבלות באמצעות הטלפון או האינטרנט, מאזינים למצוקת הפונה ומכוונים אותו לשירותי סיוע וייעוץ רלוונטיים. מוקדי ער"ן ברחבי הארץ מאוגדים תחת עמותה ארצית, המושתתת על מערך של כאלף מתנדבים מרקעים שונים, אשר עוברים תהליכי מיון והכשרה לתפקידם.

ער"ן מעניקה שירות לכלל הציבור ובכלל זה טיפול ייעודי עבור אוכלוסיות מיוחדות: חיילים, קשישים הסובלים מבדידות ודיכאון, עולים חדשים ובני המגזר הערבי.

הארגון נתמך על ידי גורמים מהמגזר העסקי והפרטי בארץ ובחו"ל ונהנה מסיוע מטעם הממשלה  ורשויות מקומיות במדינה.

סה"ר - סיוע והקשבה ברשת - עמותה אשר הוקמה לפני כשבע שנים על ידי פעילים ברשת האינטרנט בתחומי דעת שונים, במטרה להושיט עזרה למתמודדים עם קשיים ובעיות נפשיות באמצעות כלי האינטרנט.

העמותה מציעה שירות הניתן בחינם לאנשים השרויים בדיכאון, חווים מצוקה נפשית קשה או מבקשים להתאבד בדרך של תמיכה וסיוע נפשי וכן הצלה מיידית במקרי חירום.

השירות מופעל על ידי מערך מתנדבים, המצויים בשימוש ברשת האינטרנט, אשר הוכשרו במיוחד לתפקיד, תחת פיקוח והדרכה מקצועית והוא ממומן מכספי תרומות.
 

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
תזונה נכונה - דרך בריאה לאורח חיים טוב יותר! - הרגלי תזונה נכונה ובריאה יכולים לשפר את איכות החיים שלך!
עמותת עמך - למען ניצולי השואה - עמותת עמך שמה לעצמה למטרה לסייע לניצולי שואה וילדיהם להתמודד עם הטראומות שעברו והקשיים שנערמים עליהם לעת זקנה.
עמותת סהר - סיוע והקשבה ברשת - עמותת סה"ר מפעילה פרוייקט ייחודי של תמיכה נפשית באמצעות צ'אטים ופורומים באינטרנט. קראו עוד על מיזם יפה וחשוב זה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור