עמותות וארגוני סיוע בישראל - עמותת עלם מסייעת לנוער במצוקה ובסיכון. מתנדבי העמותה פוגשים בני נוער במשבר ברחובות, במרכזים וברשת. הם מציעים להם אוזן קשבת וסיוע.
עלם - עמותת סיוע לנוער במצבי סיכון
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

עמותת עלם - סיוע לנוער במצוקה ובמצבי סיכון

Hebrew
תאריך: 02/05/2010 12:51   

במדינת ישראל ישנם בני נוער רבים הנמצאים במצב של סיכון כזה או אחר, המונע מהם להתפתח ולהפוך לאזרחים נורמטיביים ותורמים לחברה.

המצב שבו הם נמצאים, בדרגות הסיכון השונות, הוא מצב שלא תמיד הם יכולים לצאת ממנו בכוחות עצמם, ולשם כך הוקמה עמותת עלם. מטרתה של העמותה היא סיוע לאותם נערים ונערות, שמצבי הסיכון והמצוקה הם חלק מאורח החיים היום יומי שלהם.

עלם הפכה לעמותה רשמית בשנת 1983, אותה הקימו וניהלו אישי ציבור ואנשי מקצוע. במהלך כל שנות קיומה של העמותה, הצליחו מפעיליה לפתח ולקיים שיטות רבות שעוזרות עד היום לבני הנוער השונים להתמודד עם מצבי המצוקה והסיכון הללו והתמידו להעניק סיוע לנזקקים לו.

עלם היא לא מן העמותות שמבקשות מבני הנוער להגיע אליהן, אלא היא מגיעה אל בני הנוער בעצמה. מתנדבי העמותה יוצאים אל השטח לפגוש את בני הנוער במקומות שבהם הם נמצאים. בין אם מדובר בבתי הספר, בשכונות, באינטרנט ועוד. השעות שבהן המתנדבים פועלים הן ללא הגבלה ויש אפילו פעילות לילית של המתנדבים, שמבקשים להיות גב תומך לכל מי שהם מוצאים בשיטוטיהם הליליים.

פעילות במסגרת עמותת עלם

הפעילות שמתקיימת על ידי המתנדבים של העמותה מהווה אחד מהעקרונות הבולטים בה. עמותה זו מבקשת להעצים ולחזק את השכבות הבעייתיות באוכלוסיה, ובעיקר את אותם בני נוער שאינם מוצאים את המסגרת המתאימה להם, או לחילופין, אין מסגרת שמצליחה להתאים עצמה אליהם.

פעילות המתנדבים היא חלק מן האחריות החברתית והקהילתית שהעמותה שמה לעצמה כמטרה, ולבסוף מאמינים בעמותה שתפיסת מערך שירותי הנוער בישראל תשתנה.

לעמותה יש מספר גדול של פרויקטים, אותם היא מפעילה כדי ליצור מסגרות שונות לבני הנוער שנמצאים במצב של סיכון ומצוקה. חלק מן הפרויקטים הם מרכזי עזרה והעצמה למגזרים שונים של אוכלוסיות נוער בסיכון, כמו נוער חסר בית, נערות נפגעות תקיפה מינית, ילדים התוקפים מינית ומרכזי גישור.

בנוסף קיים גם פרוייקט ניידות של עלם, במסגרתו יוצאים המתנדבים עם רכבי העמותה אל הרחובות, על מנת למצוא את הנוער המשוטט וליצור מגע חברתי טוב וחיובי, לשם שינוי.

יצירת מסגרות לנוער ברחבי הארץ

העמותה מתפרשת על פני עשרות ערים ברחבי ישראל, מן הדרום ועד הצפון, כאשר בכל עיר מקימה העמותה פרויקטים יחודיים משלה ומערבת בפרויקטים הללו גם ארגונים וגופים חברתיים, כלכליים וציבוריים נוספים, המבקשים לתרום מזמנם ומכספם למען המטרה של העמותה.

יצירת המסגרות לבני הנוער שנמצאים בסיכון טמונה ביצירתיות רבה מצד אחד והבנה בסיסית שיש צורך מאוד גדול של בני הנוער הללו למסגרות הללו, כאשר חלק מן המתנדבים בעמותה הם אנשי מקצוע כמו פסיכולוגים או עובדים סוציאלים.

ישנם תחומי פעילות המשלבים גם תמיכה סוציאלית וגם הכנה לחיים החברתיים הנורמטיביים, כמו העסקת בני נוער במקומות שמכשירים אותם לעבודה במקצוע מסוים או במסגרת לימודים כלשהם, וכך מפתחים אצל בני הנוער גם תחושת העצמה אישית וגם את השתלבות אינטגרטיבית עם החברה מסביב.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
בית השאנטי - בית מחסה לנוער - בית השנטי הוא יוזמה של אשה אחת עם לב ענק, שהחליטה להעניק בית חם לנוער במשבר ומצוקה.
עמותת ה.ל.ל - לדתיים החוזרים בשאלה - עמותת ה.ל.ל ליוצאים בשאלה עוזרת לאנשים בתהליכי עזיבת הדת להסתדר במציאות המורכבת של העולם החילוני.
מידע על עמותות וארגוני סיוע לבני נוער בארץ - כיום קיימים בישראל מגוון רחב של ארגוני סיוע ועמותות המטפלות בבני נוער הזקוק לעזרה או תמיכה נפשית ופיזית. קראו על הארגונים ופועלם.
עמותת אל-סם - טיפול בבעיות סמים אצל מתבגרים - עמותת אל-סם פועלת למען בני נוער, עוזרת להם להמנע משימוש בסמים ומחזירה אותם למסלול החיים הנורמטיבי.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור